.htaccess dosyanızda kalıcı bir 301 Redirect yaptığınızda, arama motorları dahil olmak üzere bütün eski bağlantı noktalarına yeni yönlendirme yaptığınız link’i bildirir. Mevcut sayfanızdan trafiğinizi yönlendirmek için en çok kullanılan ve önerilen yöntemdir.

301 .htaccess Redirect için bir kaç yaygın kullanım

Aynı etki alanı içerisindeki dosyaları ayrı ayrı yönlendirebilme;

Eski dosyalarınızın konumu değişmiş olabilir veya bilgiler yeni bir dosyanın içerisinde bulunuyor olabilir.

Eski Alan adınızı, yeni alan adınıza yönlendirebilirsiniz;

Web Sitenize ait eski alan adı, yeni sitenize yönlendirilmek konusunda nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini bilmiyorsanız, aradığınız her şeyi içeriğimizde bulabilirsiniz. Gelin birlikte eski alan adınızı yeni alan adınıza adım adım yönlendirelim.

www. ile kullanılan bir alan adını www. olmayacak şekilde yönlendirebilirsiniz;

Ziyaretçileriniz web sitenize birden fazla şekilde www.alanadınız.com veya alanadınız.com şeklinde erişebilir. Siz tercih ettiğiniz bir erişim linkine yönlendirme yaparsanız, ziyaretçileriniz dilediği şekilde giriş yapsada sizin istediğiniz şekilde gözükecektir.

redirect nasıl yapılır

Tüm dosyalarınızı belirli bir uzantıya yönlendirebilirsiniz;

Tüm dosyalarınız .html uzantısı kullanıyor ve siz tüm dosyalarınızı .php olarak güncellediniz, işte bu aşamada 301 Redirect kullanırsanız yeni uzantıyı kullanmak için tüm bağlantıları güncelleyebilirsiniz.

Cpanel kendi arayüzünde yönlendirme işlemi yapmak için sadece bir seferde bir bağlantı hakkı tanıyor size fakat siz doğrudan .htaccess dosyanızı değiştirerek yölendirmeleri manuel olarak da ekleyebilirsiniz.

.htaccess dosyasına nasıl ulaşılır;

.htaccess dosyanıza Cpanel içerisindeki ayarlar kısmından gizli dosyaları göster dediğinizde ulaşabilirisiniz. Eğer gizli dosyaları göster dediğinizde olaşamıyorsanız dosyayı kendinizde oluşturabilirsiniz.

Tek dosya üzerinden yönlendirme;

Tek tek dosyaları yeniden yönlendirmek için (alanadınız.com/eskidosya.html gibi) yenidosya.html’ye şu şekilde bir 301 Redirect kullanabilirsiniz;

Redirect 301 /eskidosya.html /yenidosya.html

Belirli bir dosyayı alanadınız.com/eskidosya.html gibi başka bir alan adına yönlendirmek için örnek olarak alanadınız.net/yenidosya.html, yapmanız gereken;

Redirect 301 /eskidosya.html http://limon.limonhost/yenidosya.html

Eski alan adınızı, yeni alan adınıza yönlendirme;

Eğer eski bir alan adınız varsa ve bunu yeni alan adınıza yönlendirmek istiyorsanız .htaccess dosyanıza ekleyeceğiniz bir 301 Redirect komutu ile yeni alan adınıza yönlendirme yapabilirsiniz.

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^limon.limon [NC,OR]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.limon.limon [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://limon.limonhost/$1 [L,R=301,NC]

www. ile birlikte kullanılacak alan adı versiyonu;

Arama motorları örnek olarak Google, alanadınız.com’u ve www.alanadınız.com’ u temelde birbirinden farklı iki web sitesi olarak görecektir. Bu yüzden arama motorları 301 Redirect kullanarak iki versiyondan bir tanesi seçmenizi öneriyor ve daha sağlıklı olacağını belirtiyorlar.

Ziyaretçileriniz web sitenize çoğunlukla alanadınız.com olarak bağlanıyorsa ve siz ziyaretçilerinizin www.alanadınız.com a gelmelerini istiyorsanız, alan adınızın bu versiyonuna yönlendirme yapabilir ve bu şekilde giriş yapmalarını sağlayabilirsiniz.

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^limon.limon [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.limon.limon/$1 [L,R=301,NC]

www. olmadan kullanılacak alan adı versiyonu;

Ziyaretçileriniz web sitenize çoğunlukla www.alanadınız.com olarak bağlanıyorsa ve siz ziyaretçilerinizin alanadınız.com a gelmelerini istiyorsanız, alan adınızın bu versiyonuna yönlendirme yapabilir ve bu şekilde giriş yapmalarını sağlayabilirsiniz.

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.limon.limon [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://limon.limon/$1 [L,R=301,NC]

Tüm dosyaları belirttiğiniz uzantıya yönlendirme;

Tüm dosyalarınız .html uzantısı kullanıyor ve siz tüm dosyalarınızı .php olarak güncellediniz, işte bu aşamada 301 Redirect kullanırsanız yeni uzantıyı kullanmak için tüm bağlantıları güncelleyebilirsiniz.

RewriteEngine On
RewriteCond %{REQUEST_URI} .html$
RewriteRule ^(.*).html$ /$1.php [R=301,L]

Artık 301 Redirect kodlarını kullanarak arama motorlarının ve ziyaretçilerin eski sitenize yaptığı bağlantıları nasıl yeni sitenize yönlendirileceğini biliyorsunuz.