İnternetin bugün gündelik hayatın ayrılmaz bir parçası olduğunu söylemek gerekiyor. Gündelik yaşamdaki rekabet, politik gerilimler ve çatışmalar sanal dünyaya yansıdıkça bu alanda çatışmaların ve saldırıların olması kaçınılmaz hâle geliyor. Bugün birçok devletin ve özel kurumun önüne geçmek için ciddi önlemler aldığı siber saldırılar, internet siteleri için büyük bir tehlike arz ediyor.

Web siteniz, mail adresiniz, sosyal medya hesabınız her an hackerların saldırısına uğrayabilir. Çeşitli politik/kâr amaçlı motivasyonlarla ya da tamamen zevk için siber suç işleyen hackerların saldırılarından korunmak için çeşitli önlemler almanız gerekir. Özellikle kurumsal siteler ve şirket ağları her an hackerların saldırısına uğrama riskine sahiptir. Bu tür durumlardan korunmak için Siber saldırı nedir? Nasıl korunulur? sorularının yanıtlarını bilmek gerekir.

Siber Saldırı Nedir?

Sitelere ya da bilgisayarlara internet yoluyla zarar verme amacı taşıyan saldırılar “siber saldırı” olarak anılır. Bilgisayar ve internet alanında kendini geliştirmiş kişiler ve bu kişilerin organize oldukları hacker grupları devletlerin, özel kuruluşların, derneklerin, ünlü kişilerin ya da firmaların bilgisayarlarına, internet sitelerine saldırılar düzenleyebilmektedir.

Siber saldırıların oldukça büyük etkileri olabilir. Her şeyden önce DDOS saldırısı gibi bir siber saldırı sonucunda siteniz ulaşılamaz hâle gelecektir. Ayrıca saldırı esnasında yollanan virüsler, sisteminizin güvenliğini, bilgisayarlarınızda ve mail adresi, bulut hesabı gibi alanlarda sahip olduğunuz bilgilerin gizliliğini tehlikeye sokacaktır.

Bu saldırıların bir diğer riski de web sitesi yönetim panelinizin, kişisel/kurumsal mail hesabınızın ya da sosyal medya hesabınızın şifresinin hackerların eline geçmesidir. Bu durumda hesaplarınızın kötü niyetli kişiler tarafından yönetilmesi ve bilgilerinizin onların eline geçmesi engellenemez. Böyle kötü durumlarla karşılaşmamak için siber saldırılardan nasıl korunacağınızı öğrenmeniz gerekir.

Nasıl Korunulur?

Şifrenizin ele geçmesini önlemek, siber saldırılardan korunmanın en temel yoludur. Yalnızca sayılardan ve rakamlardan oluşan şifreler gelişmiş keylogger yazılımları ile kırılabilir. Bu yüzden şifrelerinizi sayı, rakam ve işaret kombinasyonuyla oluşturmanız faydalı olacaktır.

Diğer yandan, çerezleri ve internet önbelleğini sık sık temizlemeniz gerekir. Nitekim “şifremi hatırla” seçeneğini kullandığınız web sitelerinde gezindiğinizde, şifrenizin olduğu web formları önbellekte kayıtlı olacaktır ve bu dosyalara ulaşan hackerların şifrenizi ele geçirmeleri zor olmayacaktır.

Ancak sisteminizde iyi bir yazılım olmadığı sürece bu tür önlemlerin yetersiz kalacağını da belirtmek gerekiyor. Eğer kurumsal bir ağa sahipseniz, ana bilgisayardan yönetilen bir virüs programı kullanmanız gerekir. Ayrıca Firewall ayarlarını kullanarak belli kaynaklardan gelen veri transferlerini bloke edebilirsiniz.