Ek Alan Adı Nedir?

Ek Alan adı (Addon Domain), tek bir kontrol paneli üzerinden 1 den fazla web siteyi yayınlayabilmenizi sağlamaktadır. Yayınladığınız web siteleri tek bir kontrol paneli üzerinde yayın yapabilir ve tek bir kontrol paneli üzerinden ayarları yapılsa da web siteleri birbirlerinden bağımsız olarak çalışmaktadır.

Not: Ek Alan adı ekleyebilmeniz için satın almış olduğunuz hosting paketinizin 1 den fazla web sitesi barındırabilme özelliğinin olması gerekmektedir. Aksi taktirde ek alan adınızı yayınlayamazsınız.

cPanel ile Ek (Addon) Domain Ekleme Adımları?

Aşağıdaki adımları sırasıyla takip etmeniz durumunda başarılı bir şekilde Addon Domain (Ek Alan Adı) ekleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Adım 1 :

Ek Alan Adı ekleyebilmemiz için cPanel hesabımıza bağlanmamız gerekmektedir. cPanel kontrol panelimize ait kullanıcı adı ve şifremizi yazıyoruz ve ardından Oturum Açma butonuna tıklıyoruz.

php sürüm güncellemesi nasıl yapılır adım 1

 

Adım 2 :

Giriş yaptıktan sonra karşımıza cPanel kontrol sayfamız gelecektir. Bu sayfadan Eklenti Etki Alanları‘ na tıklıyoruz.

 

Adım 3 :

Daha sonrasında Yeni Etki Alan Adı kısmına ekleyeceğimiz domain adresimizi (alan adı) yazıyoruz ve bir kez boş bir kısma tıklıyoruz. Alt Etki Alanı ve Belge Kök Dizini kısımlarının dolduğunu göreceksiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra, Eğer bir FTP hesabı oluşturmak isterseniz Bu Eklenti Etki Alanıyla İlişkilendirilmiş bir FTP Hesabı Oluşturun seçeneğinin yanındaki kutucuğa bir kez tıklayın. Ardından FTP bilgilerinizi de yazıp Etki Alanı Ekle butonuna tıklayarak Ek Alan Adı ekleme işlemini tamamlamış oluyoruz.

Not : Ek alan adı eklemeden önce ilgili alan adına ait Name Server adreslerini hosting firmanızın Name Server adreslerine yönlendirmeniz gerekmektedir.